Apple izziņo OS X Mountain Lion

Šodien ļoti savdabīgā un Apple pavisam netipiskā veidā kompānija ir paziņojusi par savas operētājsistēmas OS X (jā, Mac daļa no nosaukuma iztrūkst) nākamo versiju, kas tiks dēvēta Mountain Lion vārdā. Parasti Apple šādus jaunumus izziņo pašu inscenētos un pompozos pasākumos, bet šoreiz Apple ir nolēmuši izmēģināt pavisam citu taktiku. Kompānija pirms kāda laika uzrunāja atsevišķus tai draudzīgus medijus un “viens pret viens” formā sniedza tiem jaunā produkta prezentāciju. Viens no šādiem izredzētajiem ir Džons Grūbers (kas kā man Twitterī apskaidroja ir slavens Apple fans) un viņš savā blogā daringfireball.net ir smalki aprakstījis šo notikumu. Jebkurā gadījumā interesanta pieeja kā sev vēlamā gaismā iekustināt sarunas par gaidāmo produktu.

Ar OS X Mountain Lion izstrādātāji var darboties jau no šodienas, bet visiem pārējiem šis produkts būs pieejams kaut kad vasarā.

Par nozīmīgākajiem OS X Mountain Lion jaunumiem visērtāk izlasīt Apple tīmekļa vietnē, bet īsumā var teikt tā. Apple šajā operētājsistēmas versijā ir iestrādājusi sava mākoņservisa iCloud iespējas un tagad veidojot lietotāja kontu būs jānorāda mūsu iCloud konta dati. Rezultātā uz datora sastrādātais (e-pasts, kalendārs, kontakti un dokumenti) automātiski sinhronizēsies uz iCloud un tādējādi arī uz citām iOS ierīcēm, piemēram, iPad planšetdatoru vai iPhone telefonu. Tāds nu ir virziens uz kuru šobrīd iet visas nozīmīgākās platformas – dati glabājas mākonī un ir pieejami no dažādām lietotāja rīcībā esošajām ierīcēm.

Apple uzstājīgāk sāk dzīt naglu mobilo operatoru zārkos un vairāk popularizē savu tiešsaziņas rīku Messages, kas ļauj neierobežoti un par velti sazināties ar citiem cilvēkiem (kas lieto iOS vai Mac ierīces). Messages Beta ir pieejams lejuplādei, tiesa uz vecā kaluma Snow Leopard šī programma nedarbosies.

AboluBlogs-logo-mobile

Interesanti, ka Apple lielu uzsvaru liek uz tādām it kā mazsvarīgām programmām kā Reminders un Notes. Tomēr tās tiek atsevišķi pieminētas un pieņemu, ka te lietotājus mēģina iekārdināt ar automātisko atgādinājumu un piezīmju sinhronizāciju ar citām mūsu rīcībā nonākušajām Apple ierīcēm. Nevarētu teikt, ka tas mūsdienās kādu īpaši pārsteigs.

Beidzot no iOS ir atceļojis arī Notification Center, kas tur, savukārt, aizgūts no Android :). Nezinu gan cik liela jēga no šāda jaunuma, jo līdzīgu funkcionalitāti uz Mac OS X varēja izveikt ar Growl, bet tikai retais to reāli izmantoja. Patiesībā arī uz iPad es neko labās domās par Notification Center neesmu – man tas nav akūti nepieciešams.

No Mountain Lion parādās vēl viena Android pasaulē labi zināma funkcija. Share poga, kas ļauj no dažādām programmām nosūtīt objektus (attēlus, adreses, tekstu utt.) uz e-pastu, Messages ziņu vai Twitter. Jā, Twitter integrācija ir pamatīga un tagad atliek vienreiz pieteikties ar savu Twitter kontu, kā varēsim nemitīgi tvītot ik uz katra soļa.

Tāpat Mountain Lion ir ticis pie Game Center un AirPlay Mirroring funkcijas, kas ļauj Apple TV uz televizoru sūtīt video no Mac datora.

Apple ir ieviesuši dažas izmaiņas drošības jomā un tagad parādījusies tāda lieta kā Gatekeeper, kas cenšas pasargāt lietotājus no dažādu tumšos Interneta nostūros iegūtu kaitīgu programmu radītā posta. Faktiski tas ir trīs pozīciju slēdzis, kas ļauj palaist programmas, kas iegūtas no jebkurienes, darbināt tikai App Store iegūtās programmas vai App Store un ar Developer ID sertificētās programmas. OS X programmu veidotāji izmantos Developer ID ar ko parakstīs savas veidotās programmas un tādējādi Apple būs kontrole pār tām – jebkurā brīdī varēs padarīt tās nelietojamas un potenciāli pasargāt lietotāju no ļaunuma. Te var palasīt plašāk par Gatekeeper funkciju.

Kliedzošu izmaiņu nav

Lai arī nekādus pēc skata kliedzošus jaunumus jaunā operētājsistēmas versija nenes, tomēr ir skaidri redzams, ka tā iPad’izējas un mēģina sapludināt robežas starp abām ierīcēm. Es biju gaidījis, ka jau ar šo versiju notiks drastiskāka lietotāju ievirzīšana App Store izmantošanā limitējot iespēju uzstādīt citviet iegūtas programmas, tomēr tas pagaidām nav galvenais jautājums. Laikam Apple grib pēc iespējas ātrāk savus lietotājus piesiet iCloud mākonim. Bet tā mēģina darīt arī visi citi, mēs tiekam vilktin vilkti uz mākoņiem.

Bēdīgu ziņu vēsta ArsTehnica, norādot neoficiālo informāciju par to uz kādiem datoriem jauno Lauvu varēsim uzstādīt:

 • iMac (mid 2007 or later)
 • MacBook (13-inch Aluminum, 2008), (13-inch, Early 2009 or later)
 • MacBook Pro (13-inch, Mid-2009 or later), (15-inch, 2.4/2.2 GHz), (17-inch, Late 2007 or later)
 • MacBook Air (Late 2008 or later)
 • Mac Mini (Early 2009 or later)
 • Mac Pro (Early 2008 or later)
 • Xserve (Early 2009)

Viss, kas ir vecāks par šajā sarakstā norādīto caur App Store pie OS X Mountain Lion nespēs tikt. Un es šo ierakstu klabinu no pilnībā funkcionējoša vecā melnā makbuka. Neesmu pārgājis uz Mac OS X Lion un izskatās, ka ar esošo dzelzi netikšu arī pie svaigākās OS X versijas. Nu neko, gluži tāpat vien pirkt jaunu datoru neplānoju.

 • Anonims

  Neliela piebilde – notification centrs ir aizgūts no Growl nevis android. 

  • http://krizdabz.lv/ Kristaps Skutelis

   Tā nu arī nav. Es runāju par tiem laikiem, kad Notification Center parādījās uz iOS un toreiz tas baisi atgādināja to, kas jau pāris gadus ir redzams uz Android. No augšas novelkams ziņojumu/notikumu saraksts. Tagad uz OS X Notification Center nomaina Growl funkcionalitātes ziņā nevis ir tam līdzīgs. Vismaz tā es to saredzu.

   • http://sapnis.com normis

    Growl bija pirms android, ja kas.

 • http://www.facebook.com/people/Uldis-Siliņš/100001235029596 Uldis Siliņš

  daringfireball gan ir vērtīgs resurss, kuram ir vērts sekot, tāpēc par viņu izredzēto kārtā nebrīnos. Klau, bet kādas tad ir Lion prasības? Tu taču nopirki savējo kādu gadu pēc manējā (02.2007) un Tev negriež Lion?

  • http://krizdabz.lv/ Kristaps Skutelis

   Tehniski man nav ierobežojumu griezt Lion uz mana kompja, bet sākotnēji to neuzstādīju, jo apkārt ļaudis sūkstījās par tā gļukainību un lēndarbību. Pieņemu, ka tagad situācija ir uzlabojusies, bet tik un tā slinkums pārinstalēt datoru. Kā ar pašu? Joprojām lieto to pašu veco MacBook un esi uzstādījis Lion? Kā darbojas?

   • http://www.facebook.com/people/Uldis-Siliņš/100001235029596 Uldis Siliņš

     O, es tikko sapratu, ka manējajam jau aiziet 6. gads… Nesen interesējos par laptopu ilgmūžību un secināju, ka parasto laptopu īpašniekiem normāli būtu rēķināties ar 2-3 gadiem. Apple produkcija šajā ziņā ir izņēmums, jo var būt aktuāla pat 7-10 gadus.
    Kad es nopirku savējo, uz tā griezās tīģeris, tad šauboties par veiktspēju, uzliku leopardu (biju pieradis pie win un domāju, ka jaunai os jāpērk jauns dzelzis:) ) un pēc tam – sniega leopardu. Lauvu neesmu licis, bet tā kā tagad ir pienācis laiks pārinstalēties, tad apsveru arī šādu domu. Tik nevaru saprast, pēc kā vadīties, jo macbook parametrs  “Late 2007″ man neko neizsaka :)

    • http://krizdabz.lv/ Kristaps Skutelis

     Es brīvdienās savam aptuveni tikpat vecajam dzelzim uzliku Mac OS X Lion un pagaidām viss darbojas tīri raiti. Tiesa, dažas dienas nav pienācīgs laika posms, lai objektīvi spriestu kā sistēma darbosies ilgtermiņā. Bet darboties darbojas un pagaidām neplānoju lekt atpakaļ uz Leopardu.

     • http://www.facebook.com/people/Uldis-Siliņš/100001235029596 Uldis Siliņš

       2GB RAM?

     • http://www.facebook.com/people/Uldis-Siliņš/100001235029596 Uldis Siliņš

       Hmm. Es parakājos padomos un sapratu, ka savam 2GB RAM nelikšu lauvu viršu. Gaidīšu labākus laikus.

     • http://krizdabz.lv/ Kristaps Skutelis

      Esmu jau kādu nedēļu ar Lauvu un varu izdarīt secinājumus. Tie ir skaudri. Jā, Mac OS X Lion uz mūsu gadagājuma (~2008) makbukiem darbojas, bet kopumā lietojamība ir lēnāka nekā gribētos. Es sāku apsvērt domu mēģināt notirgot savējo kompi un iepirkt unibody 13″ MacBook Pro. Vai MacBook Air. Savā ziņā negribīgi, jo dators pats par sevi darbojas, bet 3 gadi tomēr ir ilgs laika posms tehnoloģijām un jāiet uz priekšu.

     • http://www.facebook.com/people/Uldis-Siliņš/100001235029596 Uldis Siliņš

       Bet Tu tomēr neatbildēji par RAM, jo man, piemēram, pērkot tā bija 1GB, es papildināju līdz 2. Līdz ar to, runāt par gadskaitļiem nav īsti korekti…

     • http://krizdabz.lv/ Kristaps Skutelis

      Piedod, kaut kā palaidu garām to RAM jautājumu. Es savam datoram esmu ielicis 3 GB operatīvo atmiņu un savulaik arī cieto nomainīju uz 7200 rpm. Tas gan nekādu raķeti no datora neizveidoja, lai gan uz Snow Leopard viss darbojās pietiekami pieklājīgā ātrumā.