Microsoft pērk Skype, vai spēs tikt galā ar šo karsto kartupeli?

Pagājušajā nedēļā Internetos sāka klīst baumas par to, ka populārā tūlītējās ziņojumapmaiņas, kā arī balss un video saziņas rīka Skype izstrādātājkompānija ir gatava pārdoties un par to interesi sāka izrādīt tādas ievērojamas kompānijas kā Google un Facebook. Tomēr ir notikusi krasa plānu maiņa un šodien tehnoloģiju pasaules mediji ziņo, ka Skype plāno iegādāties neviens cits kā Microsoft. Darījuma summa tiek vērtēta 8.5 miljardu ASV dolāru apjomā un tas ir krietni vairāk nekā Google un Facebook piedāvātie aptuveni 3 – 4 miljardi dolāru. Šis ir ļoti nozīmīgs darījums un tas skars gan abas iesaistītās puses, gan Google, Facebook, un, protams, arī mūs – lietotājus.

Skype vēsture nav rožaina

Skype vēsture nav bijusi gluži rožaina un daudzi uzskata, ka arī šis darījums nenotiek aiz laba prāta. Skype programmu 2003. gadā radīja mūsu kaimiņi – igauņu izstrādātāji Ahti Heinla, Priit Kasesalu un Jaan Tallin. Starp citu, tieši šie vīri izveidoja kādreiz populāro vienādranga (peer-to-peer) failu apmaiņas rīku Kazaa. Tajā pat gadā zviedru un dāņu uzņēmēji Niklas Zennstrom un Janus Friis nodibināja kompāniju Skype un jau 2003. gada augustā bija pieejama pirmā publiskā Skype versija. Interesanti, ka projekta sākumā tā nosaukums bija “Sky peer-to-peer”, kuru īsināja uz “Skyper”. Tomēr šāds domēnvārds jau bija aizņemts un tika atmests pēdējais burts – radās mums tik pierastais nosaukums Skype.

2005. gadā kompāniju Skype par 2.6 miljardiem dolāru iegādājās Interneta smagsvars eBay. Es ļoti labi atceros šo notikumu un runas, ka eBay ieintegrēs jaunnopirktos saziņas rīkus savā Interneta veikalā, lai atvieglotu pārdevēju-pircēju komunikāciju. Tomēr nekas tāds nenotika un 2009. gadā eBay atbrīvojās no sava neveiksmīgā pirkuma, pārdodot 70% kompānijas akciju. Skype nonāca vesela lēruma investoru īpašumā no kuriem nozīmīgākie ir Silver Lake Partners, Index Ventures, Andreessen Horowitz (šī kompānija ir investējusi arī Zynga, Digg, Forsquare u.c. augsto tehnoloģiju uzņēmumos), Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB) un savu daļu atpakaļ dabūja arī Skype dibinātāji. Šobrīd izskatās, ka tieši šie investori ir tie, kas redzot Skype neveiksmīgo darbību (Skype 2010. gadu noslēdza ar 686 miljonu ASV dolāru parādu), pagrūduši kompāniju zem Microsoft.

Skype 5.3 (uz Windows 7)

2006. gadā Skype bija reģistrējušies 100 miljoni lietotāju un to skaits šajos gados ir pamatīgi audzis – 2010. gadā Skype lietoja jau vairāk nekā 600 miljoni lietotāju. TeleGeography Research 2010. gadā veiktajā pētījumā atklājās, ka 2009. gadā no visiem starptautiskajiem zvaniem veseli 13% ir bijuši Skype-to-Skype zvani. Interesanti, ka 2009. gadā aptuveni trešdaļa (35%) Skype lietotāju bija dažādi uzņēmumi. Tomēr Skype kā biznesa ziņas rīkam nekad nevarēja uzticēties, jo Skype vēsturē ir piedzīvoti vairāki gadījumi, kad tīkls apstājas. Tā 2007. gada 16 augustā Windows atjauninājuma dēļ Skype tīkls apstājās uz divām dienām. 2010. gada 22. decembrī atgadījās kārtējā ķibele, kas liedza tīklu izmantot aptuveni 10 miljonu zvanu veikšanai. Es atceros abus šos gadījumus un tie bija aktuāli arī Latvijas lietotājiem.

2011. gada 10. maijā kompāniju Skype iegādājās Microsoft Corporation, lai integrētu to savā Microsoft Windows Live un citos saziņas rīkos gan biznesa, gan privāto lietotāju pusē.

Kāpēc Microsoft vajag Skype?

Daudzi analītiķi norāda, ka Microsoft par Skype maksā pārlieku daudz un tas tikai norāda uz Microsoft lielo vēlmi tikt pie Skype. Patiesībā tas ir Microsoft dārgākais pirkums visā kompānijas pastāvēšanas laikā un tas pārsniedz 2007. gadā nopirktās reklāmas kompānijas aQuantive darījuma summu 6 miljardi dolāru. Pie tam valda uzskats, ka Microsoft tā arī nav spējis izmantot šī pirkuma pilno potenciālu. Bet vai rūpju bērns Skype vispār ir tik vērtīgs?

Interesanti kļūst brīdī, kad sākam pētīt kāpēc Microsoft vispār vajag Skype, jo kompānijai taču ir pašai savs Windows Live Messenger serviss, kas arī piedāvā ziņojumu, balss un video zvanu pakalpojumus. Microsoft ir arī biznesa lietotājiem domāts risinājums Lync 2010 (agrāk saukts par Office Communication Server), kas ļauj kompānijām veidot un pārvaldīt privātus komunikāciju tīklus.

Windows Live Messenger servisam šobrīd ir aptuveni 330 miljoni aktīvu lietotāju mēnesī un salīdzinājumam, Skype mēnesī aktīvi lieto aptuveni trīs reizes mazāks lietotāju skaits – 124 miljoni. Tomēr ir kāda būtiska nianse – aptuveni 8 miljoni Skype lietotāju maksā par servisu (Skype piedāvā iespēju par maksu zvanīt arī uz “parastajiem telefoniem”).

Tāpat Skype ir paspējusi izplesties ar savām pārstāvniecībām pa visu pasauli un tādējādi Microsoft parādās iespējas dažādās valstīs tikt pie gataviem telekomunikāciju risinājumiem (piemēram, nopirkt numurus). Tas viss var noderēt Microsoft esošajiem produktiem Lync, Exchange un Live Meesenger un pavisam noteikti Skype kaut kādā veidā mēģinās “iekausēt” šajos produktos.

Microsoft pēdējā laika nozīmīgākais veikums mobilo tehnoloģiju jomā, viennozīmīgi, ir mobilās platformas Windows Phone 7 izveide un daudzi noteikti grib likt lielas cerības uz Skype iekļaušanu WP7 ierīcēs. Tomēr šāds solis ir tikpat kā neiespējams, jo to gluži vienkārši nepieļaus mobilie operatori. Viņi nav ieinteresēti, lai kaut kādas programmas atņem viņiem klientus un Microsoft vistiešākajā veidā ir atkarīgi no operatoriem, jo tieši viņi izplata WP7 ierīces. Vienīgā cerība ir nākotnes LTE mobilie tīkli, kuros sarunas tiks pārraidītas VoIP (voice over IP) standartos. Iespējams, te kaut kā parādīsies iespēja nopelnīt ar Skype.

Darījums ir noderīgs arī Microsoft cīņā pret saviem tiešajiem konkurentiem Google (Google Voice) un Apple (Facetime). Kā jau Microsoft galva Stīvs Balmers norādīja, cīņa pārmetas uz Internetu un lielām kompānijām ir tā lieliskā iespēja nopirkt savu vietu uz šī lauka kamēr citiem jāveido savi produkti un jācīnās pašu spēkiem.

Tādējādi sanāk, ka Microsoft plāno izmantot Skype lietotāju bāzi un infrastruktūru, lai veidotu kaut kādus sakausējumus ar saviem servisiem un ir pieredzēti pietiekami daudzi gadījumi, kad Microsoft netiek galā ar iepirktajām kompānijām/tehnoloģijām un tās burtiski nogalina. Un teikšu kā ir, tas mani kā aktīvu Skype lietotāju satrauc. Es Live Messenger neciešu kā produktu un negribētu sagaidīt laikus, kad tas “apēd” Skype.

Kas no šī darījuma atlec Google un Facebook?

Kas no šī darījuma atlec Google un Facebook? Patiesībā Google arī labprāt tiktu pie Skype infrastruktūras un lietotāju bāzes, tomēr darījums nav tik skumjš, jo kompānijai pietiek darba pie saviem saziņas rīkiem. Lielāks ieguvējs ir Facebook, jo Microsoft ir Facebook investors un tādējādi Facebook pastarpināti tiek pie Skype un patur to nost no konkurenta Google. Pie tam, Facebook aktīvi sadarbojas ar Skype un notiek dažādu kopīgu risinājumu izstrāde. Tieši Skype tīkls tiek izmantots, lai Facebook Chat nodrošinātu ar balss un video zvaniem (pašu spēkiem šādu infrastruktūru varētu pacelt, tomēr tas neatmaksātos). Tāpat Facebook palīdz Skype iegūt vairāk lietotājus un iespējams jau pavisam drīz par Skype pakalpojumiem varēsim norēķināties ar Facebook Credits virtuālo naudu.

Google Talk

Šis darījums dažus cilvēkus padarīs pasakaini bagātus:

 • eBay par saviem 30% Skype akciju iegūst 2.4 miljardus dolāru;
 • investori Silver Lake Partners, Andreessen Horowitz un CPPIB par 56% akciju saņem 4.48 miljardus dolāru;
 • Skype dibinātāji Niklas Zennstrom un Janus Friis par 14% akciju saņems 1.12 miljardus dolāru.

Kas notiks ar Skype?

Protams, mums kā lietotājiem nemaz neinteresē lielo spēlētāju savstarpējie cīniņi un stratēģijas. Mums ir svarīgi kas notiks ar produktu, ko patiesi esam iecienījuši. Par to pagaidām nav nekādas informācijas, jo vēl nav pat oficiāli apstiprināts pats darījuma fakts. Tomēr es ļoti negribētu, lai Skype tiktu aprīts un iestrādāts produktos, ko es nelietoju un nemaz nevēlos lietot. Liela daļa manas saziņas tiek veikta tieši izmantojot Skype un tāpēc šī tēma man ir svarīga. Vai tiešām būs jāapsver līdzvērtīgu Google pakalpojumu izmantošanas iespējamība? Tas patiesībā varētu būt labs solis, jo Google Talk ir klienti nu būs videozvanu atbalsts Android telefonos un tas darbojas Gmail e-pasta servisā.Es ļoti labi saredzu Microsoft izdevīgumu šajā darījumā, tomēr Skype nebūs viegls kumoss un es visnotaļ skeptiski raugos uz šī darījuma iznākumu, kaut visnotaļ pozitīvi vērtēju pēdējā laikā Microsoft izlaistos produktus. Skype gluži vienkārši ir liels kartupelis, ko Microsoft vēlas savā mutē iestūķēt vienā rāvienā. Un kartupelis pie tam ir karsts, jo pēdējos gados Skype atgadās problēmas ar tīklu, tā drošību un ar katru versiju Skype kļūst briesmīgāka lietotājiem. Redzēsim kas no tā visa sanāks.

Avoti:

 • http://twitter.com/pecisk Pēteris Krišjānis

  Ir skaidrs viens – varam sākt atvadīties no Skype atbalsta Linux darbvirsmas (Ubuntu, Fedora, openSUSE) un Android vidēs. Microsoft nemaksās par konkurentu uzturēšanu.

  • http://krizdabz.lv/ Kristaps Skutelis

   Jā, tas ir tikpat kā skaidrs. Pār Skype savelkas tumši mākoņi.

  • JanisRublevskis

   Supports, protams, pazudīs, bet konkrētajā brīdī skype for linux ir pietiekami stabils, lai arī nākotnē to varētu lietot. Un par protokola kā tāda izmaiņām, kas varētu esošo versiju nonāvēt, nevajadzētu uztraukties, jo MS parasti mēģina n gadus supportēt vecas tehnoloģijas, lai tikai cilvēki būtu apmierināti (piemēram, IE6 supports ir līdz 2014. gadam, jo līdz tam laikam ir Win XP supports, kas defaultā nāca ar IE 6).

   • http://twitter.com/pecisk Pēteris Krišjānis

    Fakts, ka protokolu viņi tik strauji neizmainīs, dos laiku lietotājiem sameklēt alternatīvas. Vismaz tas ir labi.

   • http://krist2ps.lv/ Krist2ps

    Par supportu runājot, piemēram, Skype jau labu laiku atpakaļ atteicās no Windows Mobile 6.5 atbalsta, ko es ikdienā lietoju. Taču neskatoties uz to visu, produkts ir tīri vai labi lietojams :)

  • Asd

   Skype linux atbalsts vienmēr ir bijis joks… 1 updeits 15 mēnešu laikā!

   Kur ir jūzeri, tur būs skype.

  • http://krist2ps.lv/ Krist2ps

   Domāju – pāragri spriest. Dzīvosim, redzēsim. Galu galā, konkurents vai nē, taču kāda jēga atteikties no populāriem produktiem? Ir jau vēl risinājums – ieviest maksu par produkta supportēšanu :)

  • http://twitter.com/sumpurnis Nekad vairs!

   Cik nu dzirdēts (np.lv komentāri), tad skapis saglabās savu eksistenci arī uz makiem un linukšiem. Tiesa, nav zināms, vai tie apdeiti nebūs vēl retāki un nenozīmīgāki kā Windows platformai… It kā jau nevajadzētu atmest abas platformas kā lieku konkurenci, jo nešaubos, ka arī makisti un pingvīnisti mēdz izmantot maksas pakalpojumus, kas nozīmē [lai arī nelielu, bet tomēr] peļņu.

 • http://twitter.com/pecisk Pēteris Krišjānis

  Ir jāsāk aktīvi reklamēt Google Talk. Galu galā video zvans tagad ir pieejams Androidā, ir pieejami klienti visās vidēs, utt.

  • http://ivars.12.lv/ Ivars Krafts

   Google Talk interfeiss ir nekāds. Ja pie tā piestrādātu, tad varētu sanākt tīri jēdzīgs tūlis. Plus integrācija ar visiem pārējiem Google servisiem- nav ar ko vajadzētu un labprāt gribētos, ka Google Talk nelien iekšā gmail-ā (t.i. derētu iespēja pašam izvēlēties ar ko gribi sajūgt kopā un ar ko- nē). Tas ir iemesls kāpēc es aizvācu jauno Skype versiju un uzliku veco- man tā integrācija ar Facebook 100 gadus nav vajadzīga, bet RAM resursus rij nenormālus.

 • http://jancis.iists.it/ Jancis

  Yeah, es arī uz Linux. Google Talk FTW! Jāpaņem kādu open source jabber klientu, jānobrendo par OpenSkype un jālogojas iekšā ar gmail akountiem. ideāli.

 • http://krizdabz.lv/ Kristaps Skutelis

  Nu, re, parādās arī raksti par to kādu labumu var nest Microsoft un Skype sadarbība. Proti, tiek pieminētas iespējas Skype sapārot ar Microsoft Kinect. Vairāk: http://www.readwriteweb.com/archives/microsoft_can_take_skype_to_the_next_level_mobile.php

  • http://twitter.com/pecisk Pēteris Krišjānis

   Viens runātājs parāda vidējo pirkstu. Otrā galā Skype “sarunu biedrs jums parādija vidējo pirkstu” :)

   Nezinu. Izklausās un izskatās pēc tā paša izmisuma kas Nokia gadījumā. Microsoft šķaida naudu, jo MSO/Windows ir vienīgais kas ienes naudu. Pārējie dod tikai zaudējumus.

 • http://krizdabz.lv/ Kristaps Skutelis
 • http://twitter.com/pecisk Pēteris Krišjānis
 • http://twitter.com/AigarsDz Aigars

  Es tiešām nesaprotu, ar ko jūs esat neapmierināti. Kad es izlasīju šo ziņu, biju septītajās debesīs no priekiem. Kopš 4.0 versijas Skype es esmu norakstījis un ikdienā lietoju ar lielu nepatiku. Ja to pārņems Microsoft, izmaiņas noteikti būs tikai labas. varbūt beidzot šī aplikācija pāries uz atvērto protokolu un varēs tikt mierīgi darbināta no all-in-one rīkiem, ko es gaidu jau kopš tās pašas nelaimīgās 4.0 versijas. Nezinu, cik liels labums no šāda darījuma varētu būt MS, bet esmu pārliecināts, ka lietotājiem tas būs jūtams. Nedomāju, ka vajadzētu satraukties par iespējamu Skype nogrimšanu zem WLM, drīzāk jau WLM tiks aizvietots ar Skype.

  • http://twitter.com/djhurio Mārtiņš Liberts

   “Ja to pārņems Microsoft, izmaiņas noteikti būs tikai labas.” – tas bija domāts kā joks, vai ne? :D

   • http://twitter.com/AigarsDz Aigars

    Atzīstu, ka mans skatījums uz šo darījumu ir subjektīvs vismaz 2 iemeslu dēļ – man nepatīk tas, par ko, sākot ar 4.0 versiju, ir palicis Skype, un es esmu liels MS fans -, bet kāda gan jēga MS būtu gremdēt šo aplikāciju? Es stipri šaubos, ka viņi tāpat vien izmeta 8.5 miljardus vējā.

    Visvairāk no šī darījuma es vēlētos sagaidīt, lai Skype protokols kļūst atvērts, un, ja ņem vērā WLM, man tas šķiet visai ticami.

    • http://krizdabz.lv/ Kristaps Skutelis

     Speciāli varbūt arī negremdētu, bet zinot Microsoft, var neizdoties kā plānots. Vai tad Windows Vista bija paredzēta tik feilīga kā sanāca? :)

     • http://twitter.com/AigarsDz Aigars

       Nu es cenšos būt optimists, lai gan laiks rādīs :)

 • http://twitter.com/kein20 Edgars Kohs

  Ir tāda nepatīkama sajūta, tas kas tev reiz tika dots kā dāvana – skype, tagad tiek izrauts no rokām.

  M$ – ja reiz nopirki, tad oriģinālo preci nemaini, veido kopijas un testē uz nebēdu, kamēr atradīsi sev tīkamu veiksmes stāstu – tāds vismaz ir mans viedoklis.

  Te vismaz pavērušās iespējas izpausties, jaunie programmētāji var uzrakstīt kaut ko savu un laist tautās. Varbūt sanāk skype2? :-) tak oriģinālu mums kaimiņi uztaisīja, ar ko mēs sliktāki?

 • http://profiles.google.com/kmelkis Kaspars Melkis

  Varbūt nedaudz fantazēju, bet fakts, ka Microsoft ir iegādājies Nokia un Skype, liecina, ka viņi varētu attīstīt sākotnējo Skype ideju par lētām starptautiskām sarunām. Tikai šoreiz arī uz mobilās platformas.

  Šobrīd no mobiliem telefoniem uz ārzemēm vai atrodoties ārzemēs zvanīt ir dārgi. ES mēģina to regulēt, bet pasaule nav tikai ES un patiesībā arī ES tarifi nav ideāli. Var pirkt vietējās SIM kartes, bet tas ir sarežģīti, jo cilvēki parasti grib paturēt savu numuru. Skype-In smārtfonos to varētu atrisināt. Mobilā interneta cenas krītas un pieejamība palielinās līdz pat brīdim, kad nav jēgas nodalīt balss pārraidi no datiem.

 • http://profiles.google.com/martins.mozeiko Mārtiņš Možeiko

  Nevajag uztraukties. Vajag pagaidīt pāris gadus un būs pieejama GNU alternatīva Skype, ja jau GTalk tik ļoti nepatīk.
  http://www.gnutelephony.org/

 • kakjis

  Starp citu, kas to zina, vai Vista nebija lieliska augsne vēlākajam Win7… nu tas no konspirācijas teoriju līmeņa. Vismaz no mārketinga viedokļa Win7 drīzāk ieguva, ka pirms tam bija viens feilīgs produkts, nevis piemēram, winXP, kurš visus pa lielam apmierināja.

  Runājot par Skype – vispār jau MS Messengers ir krietni stabilāks, mazāk resursus rijošs un ar vairāk opcijām nekā Skype, kurš joprojām liekas tāds jēls un nedabeigts… zinot, ka lielākā daļa anyway sēž uz Windows platformas, lietot Messengeri būtu tikai loģisks solis.