Mac App Store – beigu sākums

Vakar Apple palaida tautiņās’i jau iepriekš vasarā izziņoto jaunumu – Mac App Store. Tagad pāris vārdos par to, kas tad īsti ir Mac App Store, kā tas darbojas un tad kopā mēģināsim saprast vai šāds jaunieviesums mums nes labumu. Ja esi Apple iPhone/iPad/iPod Touch (iOS spēcinātu) produktu īpašnieks, tad noteikti zināsi par App Store, jeb veikalu, kurā var iegādāties programmas saviem gadžetiem. Tas ir vienots serviss, kur lietotājs var uzmeklēt vajadzīgās (kā arī nopirkt daudz ne īsti vajadzīgas) programmas, izlasīt to aprakstus/vērtējumus un veikt iegādi. Tas nav nekas novatoriski jauns, jo šāda tipa programmu veikali ir arī citām nozīmīgi lielām platformām, piemēram, Android ierīcēm līdzīgas funkcijas pilda Android Market. Arī lielāku datoru pasaulē līdzīgas lietas ir pieejamas un te gribētos pieminēt Ubuntu Linux piedāvāto Software Center, kas dara līdzīgu darbu – piedāvā lietotājam iespēju tikt pie programmām. Tomēr App Store atšķirība ir tāda, ka šis programmu veikals ir izdevies ļoti veiksmīgs un tajā ir pieejami vairāki simti tūkstošu programmu. Ne velti Apple savos reklāmu materiālos izmanto saukli “There’s an app for that” tādējādi norādot, ka vai ikvienam dzīves momentam var piemeklēt savu programmiņu. Otra būstiska atšķirība ir tāda, ka Apple iemanījies nomonetizēt visu pasākumu, nostājoties pa vidu izstrādātājiem un savas produkcijas lietotājiem un tas garantē nebeidzamu komisijas naudiņu straumi.

Tagad šādu programmu veikalu var izmantot arī Mac datoru lietotāji, vajag tikai jaunāko Mac OS X Snow Leopard versiju (atjauninājumu ar kārtas numuru 10.6.6). Ja neesi vēl atjaunojies, tad steidz to izdarīt tūlīt pat un jau pēc datora pārlādēšanās dokā redzēsi App Store ikonu. Atverot Mac App Store, ir jāpiesakās ar savu Apple ID, ko izmantoji iepriekš iTunes iestrādātajā App Store vai arī jāizveido jaunu kontu. Izskatās, ka programmu pirkšana darbojas arī no Latvijas, bet pagaidām vēl neesmu izmēģinājis to. Katrā ziņā bezmaksas programmām klāt var tikt, šādā veidā uzstādīju Evernote un jauno Twitter for Mac klientu (kas ir izdevies episki labs). Nevarētu teikt, ka App Store darbojas perfekti, jo pagaidām uzrāvos uz visādiem negludumiem un kļūdām. Kaut vai tas apnicīgais paziņojums par kļūdu nr. 100. Lai tiktu no tā galā (iztīrīju cookies Safari – nezinu gan vai tas bija vajadzīgs) un restartēju datoru.

Populārāko programmu saraksts

Pagaidām Mac App Store ir pieejamas 1000 programmas no kurām daļa ir iegūstamas arī bez maksas. Ja iepriekš esi lietojis App Store, tad arī jaunais veikals nebūs nekas diži jauns, jo Apple to ir veidojusi līdzīgu. Tomēr es pats vēl neesmu ticis pie iPhone un tamdēļ šis veikals bija relatīvi jauns. Tomēr viss vajadzīgais bija saprotams un atrodams. Navigācija App Store ir visnotaļ vienkārša un ātri var atrast populārākās programmas (to aprakstus un vērtējumus), kā arī aplūkot programmas pa kategorijām. Turpat blakus arī nopirkto programmu un to atjauninājumu saraksts. Tiktāl viss skaidrs, Mac App Store ir vieta, kur ātri atrast un nopirkt programmas savam Mac datoram. Bet vai šāds risinājums ir mums kā lietotājiem (un izstrādātājiem) labs ilgtermiņā?

Šādi izskatās programmas apraksta lapa

No vienas puses gribētos uzskatīt, ka ideja jau nemaz nav peļama. Es ļoti labi atceros pirmās nedēļas ar savu svaigi nopirkto Mac datoru – es īsti nezināju kur meklēt un kuras ir labākās programmas man vajadzīgo uzdevumu veikšanai. Jā, Apple.com lapā ir programmu sadaļa, bet to es tā arī nebiju iecienījis (neizskaidrojamu iemeslu dēļ). Tādā ziņā Mac App Store ir labs risinājums. Atverot datoru mums jau ir rīks ar ko tikt pie programmām, atliek vien izveidot Apple ID, piesaistīt savu maksājumu karti (citviet pasaulē var maksāt arī ar Paypal) un pāris klikšķu attālumā tiekam pie vajadzīgās programmas. Interesanti, ka šobrīd Mac App Storē programmas ir pat vairākas reizes lētākas nekā tās pērkot iepriekš un atsevišķi. Vairāk par to var lasīt Gunta (macpasaule.lv) rakstā Apple atver Mac App Store. Bez tam, nomainot datoru, atliks vien App Storē pieteikties ar savu lietotāja ID un vēlreiz lejupielādēt un uzstādīt iepriekš pirktās programmas. Tādējādi nav vairs jārok pa e-pastiem vai papīriem pēc seriālajiem kodiem un jāmeklē kas tad nu bija sainstalēts iepriekš.

Mac App Store nopirkto programmu saraksts

Tomēr ne viss ir tik rožaini, šāda programmu veikala vislielākais mīnuss (kas ir arī pluss) ir tas, ka to veido Apple. Tātad iegūstam ērtu un labi darbojošos produktu, kas tomēr tiek dzelžaini ierobežots. Mēs App Storē nekad neredzēsim to, ko Apple negrib, lai mēs redzam. Es pieņemu, ka tuvāko gadu laikā šis App Store būs vienīgais veids kā uz Mac datoriem varēs uzstādīt programmas un uz šīs sistēmas kā tāds iznīks pirātisms. Apple vēl vairāk kontrolēs katru savu klientu un gūs pasakainu peļņu. Rau, Lifehacker ir pat uzrakstījuši rakstu Why the Mac App Store Sucks un daži viņu pieminētie punkti ir pārtulkošanas vērti:

 • Būs vēlreiz jāpērk programmas, ko jau lieto – pieņemsim, ka esi iegādājies jau vairākas programmas savam Mac datoram un šobrīd nav nekāda mehānisma kā to norādīt App Storē. Kāpēc tā ir problēma? Pēc kāda laika programmu izstrādātāji slēgs programmu tirdzniecību un atbalstu caur savām mājaslapām un pilnībā piesliesies Apple platformai, kur tirgos un apkalpos programmas. Te jāpiezīmē, ka Apple par savas platformas izmantošanu no programmu izstrādātājiem iekasēs 30% lielu komisijas maksu no pārdoto programmu naudiņām. Lai arī komisija ir visnotaļ liela, daudzi izstrādātāji tik un tā izmantos Ap Store, jo pašiem atkritīs vajadzība domāt par reklāmas darbiem un lejupielāžu serveriem utt. Tādējādi cilvēkam būs jāpērk programma vēlreiz, lai var lietot to normāli (tā kā Apple to ir paredzējuši). Iespējams ar laiku te būs pieejami kādi risinājumi;
 • App Store nebūs Test, Trial, Demo, Beta versiju – viens no App Store noteikumiem saka, ka izstrādātāji ar šo servisu nedrīkst izplatīt savu programmu test, trial, demo, beta versijas – tikai gala produktus. Tādējādi lietotājs tiek ierobežots izvēlē un viņam nav iespējas programmu izmēģināt pirms pirkuma veikšanas. Te gan jau kaut kādas izmaiņas būs, jo pārāk lielam skaitam cilvēku ir vajadzība pēc trial versijām. Redzēs ko par to domā Apple.
 • Problemātiskāks atbalsts – ja iepriekš bija izstrādātājs <-> klients modelis, tad tagad pa vidu abām pusēm iejaucas Apple un vairs nebūs iespējas ātri izdot programmatūras uzlabojumus vai labojumus, jo tas viss ir jāapstiprina Apple. Tāpat arī problēmas ar programmas uzstādīšanu un lejupielādi ir Apple pārziņā.
 • KONTROLE – esam dzirdējuši neskaitāmus stāstus par to kā Apple ierobežo un neakceptē daudzas programmas savā App Storē priekš iOS ierīcēm. Tas pats sagaidāms arī šim programmu veikalam. Lietotājs varēs saņemt tikai to, ko Apple tam ļaus – nekādas pašdarbības. App Storē neredzēsim tādas programmas, kas vēlas izmantot root tiesības (datu rezerves kopēšanas rīku nebūs?) vai tādas kas lejupielādē citas programmas (vai Apple zem šī punkta pabāzīs arī citus pārlūkus, FTP klientus un Dropbox?).
 • Ak, jā, izdevumi – cilvēki ir vārgi un šādā App Storē pirks arī tādas programmas, ko tiem nevajag. Smukā “papīrītī” iepako, uzliec mazu cenu un skaiti dolārus, kas ripo kontā.

Mana lielākā baža ir tas par ko vairums Apple klientu ir pilnīgā starā. Proti, man nepatīk slēgtas sistēmas, kurās ir viss ir noteikts, aprakstīts un ierobežots. Jā, atvērtām sistēmām ir lielāka iespēja kļūt pārbāztām un nelietojamām tās pašas brīvības dēļ. Tomēr jau pēc dažiem gadiem uz Apple produktiem mēs paši uz savu galvu vairs neko nevarēsim uzstādīt. Mēs šīs ierīces lietosim tā kā Apple būs ļāvis un daļa die hard Apple fanātu (čau, Kārli) uzskatīs, ka tā taču ir ērti un pareizi. Ir jāsaprot, ka Apple primārais un vienīgais mērķis ir gūt peļņu un tomēr brīnumainā kārtā šī kompānija ir faktiski vienīgā tāda apmēra IT industrijas kompānija, kuras produkti ir kā narkotika (labā nozīmē). Pamēģinot Apple produktus, vairums vairs neko citu negribēs lietot Šis narkotiskais efekts tad laikam arī ir pamatā lielajai Apple veiksmei. Tomēr neesiet akli, domājiet līdzi visam, kas notiek apkārt un nevajag akli piekrist visam, ko saka kāds, kam vairāk naudas un ietekmes!

Papildus lasāmviela:

 • http://gacha.id.lv Gacha

  Domāju, ka tas ir tikai pozitīvi, jo ieguvēji ir visi. Lietotājs, jo viņš saņem ātri un lētāk programmu bez vīrusiem. Izstrādātājs, jo viņam ir miljoniem potenciālu klientu klikšķa attālumā – nedomāu, ka piemēram AngryBirds būtu nopelnījuši kaut 10mito daļu, ja nebūtu appstore, bet tas būtu jāiet un jāpērk kaut kur citur. Es kā Ubuntu lietotājs esmu pieradis, ka nekur nav jāiet lai uzstādītu kādu aplikāciju, tikai atver programmu pārvaldnieku un viss. Vēl tik jāgaida, kad Microsoft izdomās beidzot ko līdzīgu.

 • http://www.twitter.com/piepz Piepz

  Thanks par rakstu!

 • http://alx.f1.lv alx

  Forši uzrakstīts:)

  Par to vēlreiz pirkšanu laikam jau kaut kāds mehānisms tomēr ir – iepriekš instalēti softi, kuri tagad ir atrodami App Storē un kuri nav Apple produkti, uzrādās kā “installed”.
  Patīkamākais moments – iepirkto softu piesaiste lietotājam, nevis datoram – laikam jau drīkstu 1x pirkto darbināt gan darbā, gan mājās, tikai ko par to teiks mūsu autortiesību darboņi?:)

  • http://ivars.lv ivars

   Ir piesaistīta lietotājam?

   Kā tiks nodrošināta iespēja, ka Tu vienu sevis pirkto aplikāciju nedarbini uz 10 datoriem vienlaicīgi?

   • GD

    tāpat kā tagad, lielā tiesā gadījumu – uz godīgumu. neviens tač netraucē SL instalēt uz cik MACiem gribi, nav nekādu autorizāciju, ne kā

   • http://alx.f1.lv alx

    Šis gan vairāk tāds ieradums, ka licences jāpērk tik, cik ir datori.. Ja padomā loģiski – kapēc? Kapēc gan es nevarētu darbināt softu, kuru esmu godīgi nopircis?
    Bet kaut kādi limiti noteikti ir – vismaz iTunes gadījumā ir max 5 autorizētie datori, gan jau arī šeit kaut kas tāds ir vai būs.

 • http://ivars.lv ivars

  Domāju, ka tie 30% ir pietiekami daudz, lai izveidotu patiešām kvalitatīvu tiltu starp programmu izstrādātājiem un lietotājiem. Gan jau tajā pašā App Bodē būs iespējams paziņot par aplikāciju problēmām, kas automātiski aizies līdz aplikāciju izstrādātājiem (jau tagad tas netiek nodrošināts?).

 • R

  Mīnusi izskatās stipri pārspīlēti. Gan jau būs kāds mehānisms, kas ļaus ielādēt programmas, kas jau ir nopirktas. Tāpat muļķīgi izklausās par Problemātisko Atbalstu, jo izstrādātājs jau nekur nepazūd. Apple būs svarīgi lai būtu labs support un to noteikti chekos lai tā būtu.
  Par kontroli. Varam salīdzināt Mac App Store ar Rimi, tur mēs nopērkam ko vajag un neejam uz speciālu bulciņu, desas, vai piena veikalu. bet mēs noteikti rimi nevar nopirkt tur ieročus vai kaut ko tādu. Līdz ar to var teikt ka mūsu dzīves kontrolē rimi un maxima?! :)

 • Uldis

  Runājot par trial versijām tad iekš Iphone App store parasti ir 2 programmas kuras var instalēt: 1 apgrieztā par brīvu un 1 pilnā versija par samaksu (piem . SoundHound)

 • Euu

  Ja pēc gadiem veidotos tas kā tu aprakstiji raksta beigās – par kontrolētu vidi. Tad iespējams ka Microsoft (vai kāda cita kompānija) varēs pārfilmēt 1984 gada Apple reklāmu kur apple(sievietes) vietā skries kāds cits.

  http://www.youtube.com/watch?v=OYecfV3ubP8

 • http://ivars.lv ivars

  Runājot par it kā apgrūtinošos lietotāju atbalstu, iedomājos situāciju, kad man kā aplikācijas lietotājam nav jāzina, kas tieši veidojis aplikāciju un kā sazināties ar izstrādātājiem, bet varu vienkārši kādā izveidotā logā Aplikāciju Bodē, iedrukāt savu problēmu.
  Apple atliktu tikai apstrādāt manu pieprasījumu un varbūt atklātu, ka līdzīgas problēmas ir 50 citiem lietotājiem un automātiski atsūtītu man izstrādātāja ieteikto atrisinājumu. Vai arī atsūtītu man kādu ziņu par risinājumu tad, kad reāls risinājums būtu izveidots.

  Laikam sanāk kas līdzīgs MS Help Center, tikai no dažādiem izstrādātājiem..

 • http://sapnis.com N.R.

  nu gan tu te muļķības sarakstīji. viss slēpjas paša uzrakstītajā “es pieņemu”. neviens neplāno aizliegt citu veidu izplatīšanas mehānismus. Vai iTunes tev liedz piratizēt MP3 failus un spēlēt tos kaut vai VLC pleijerī? Un iTunes eksistē jau sen.

  • http://krizdabz.lv krizdabz

   Es domāju, ka pēc gadiem uz Mac OS tu neko nevarēsi uzstādīt bez App Store tādējādi nepapildinot Apple kontu. Un Apple centīsies radīt vidi, lai lietotājiem ērtāk/ātrāk/lētāk būtu softus/filmas/mūziku iegūt godīgā (Apple noteiktā) formā nevis kaut ko tur džeilbreikot un pašiem kašāties. Un pieejams tev būs tas saturs, ko noteiks Apple nevis to, ko gribi tu. Tur jau tā sāls.

 • GD

  nu jau, nu jau :) drošības pēc folija cepurītes nevajag iepirkt? ‘visās tās “problēmas” ir pieņēmumi un spekulācijas, vienīgā jēga ko tādu rakstīt, lai vēlāk, ja kaut viens 1% no tā visa piepildītos, varētu visiem “bāzt degunā”, es taču teicu, es taču teicu :)

  “un uz šīs sistēmas kā tāds iznīks pirātisms.”

  arguments par rubli :) jau tagad (ar domu pirms App Store) visi Appi man ir pirkti, tagad tas būs vēl vieglāk izdarāms un ļoti ticams, ka vēl lētāk (Aperture par 79$ FTW). Arī mūziku un filmas droši vien pirktu, ja būtu normāla iespēja to izdarīt, kā piemēram iTunes. Ne jau Apple es lietoju, bet servisu, ko tie piedāvā, kāda starpība kāds nosaukums, es gribu ātri, ērti un pēc iespējas lēti.

  “Ir jāsaprot, ka Apple primārais un vienīgais mērķis ir gūt peļņu ”

  :))))) atšķirībā no citiem uzņēmumiem, vai ne? :))))) kaut gan tā varētu būt taisnība, savādāk grūti izskaidrot, kāpēc pārējiem ir neērti, lēni un dārgi :)

 • http://oposumi.lv Viesturs

  Idejiski man AppStore patīk, jo tādā veidā uzzinu par jaunām aplikācijām, kas ikdienā varētu noderēt. Iespējams noķert arī kādu freeware, kas pēkšņi kļuvusi populāra (Twitter for Mac ir lielisks, lai gan tā priekštecsi -Tweetie man regulāri meta errorus agrāk).
  Šobrīd gan neesmu pārliecināts vai no turienes pirkšu programmas, jo interneti ir varen plaši un visu var arī neiegriežtoies AppStore atrast. :)

 • michux

  Es esmu tikai par šito fīču. Kāda starpība, kas būs pēc gadiem? Tāpat nekas nestāv uz vietas, un viss mainās.
  Man kā lietotājam parastajam, kas klausās mūziku, ņemās ar bildēm, pasēž twitterī, dažādiem dzīves gadījumiem izmanto iWork, un vēl šādi tādi niekojos, šis serviss ir tikai nācis par labu:
  – Viss ir vienuviet.
  – Atveru bodi un paskatos kas piedāvājumā.
  – Gribu/Vajag- pērku/nepērku. Ir/nav- pērku/nepērku.
  – Nav vairs “jāgūglē” pa pakšiem un jāmēģina saprast cik viens vai otrs softs ir legāls/labs/slikts. It sevišķi tajās lapās, kur reklāmu baneri viens pie otra mirgo un tu nesaproti kur esi nonācis…
  – Varu nopirkt tikai to ko tiešām vajag, nevis visu paku kā tas bija līdz šim (piemēram, iWork);

  Un vai man žēl samaksāt tur dažas naudiņas par pilnu programmu, kas ir daudzreiz lētāk nekā nopērkamā upgrade versija gan Latvijā gan arī tai pašā store.apple.com (tiesa to var dabūt ar smuku iepakojumu). Cilvēki tak ir labi pastrādājuši, lai viss man būtu viena klikšķa attālumā :) Vēl jo vairāk, ja paši izstrādātāji ir atzinuši, ka tas viņiem nāk tikai par labu un tie 30% nosedz reklāmu un pārējās galvas sāpēs, tad kur problēma? :)

 • http://www.janhouse.lv Janhouse

  Lasu un nesaprotu kas tur tik ļoti īpašs.
  Tas pats Ubuntu Software Center vai Steam (tas, kurš uz Windows un domāts geimeriem).

  • :)

   Kas īpašs? Šis ir no Apple, bet tas, kas no Apple, tas by default ir slikti (tiem, kas to nelieto :))

   • http://www.janhouse.lv Janhouse

    Kāda saistība ar sliktumu?
    Blogeri to pasniedz kā baigo jaunumu, “beigu sākumu” un vēl sazin ko, bet patiesībā tā ir sen pārbaudīta sistēma, kuru Mac ievieš tikai tagad.

 • GD

  @ alx January 7, 2011 at 13:17

  Man jau domāt, ka ierobežojums nav tik daudz ar domu, ka tu kā pircējs appu lieto uz daudziem datoriem. Parasti tie daudzie datori nozīmē arī vairāki lietotāji, kas jau no ražotāja puses vairs nav tik ļoti ok, un galīgi nav ok, ja iziet jau ārpus vienas mājsaimniecības robežām

 • http://krizdabz.lv krizdabz

  Nu, re, App Store jau uzlauzts :D http://gizmodo.com/5727080/

 • Strato

  “Būs vēlreiz jāpērk programmas, ko jau lieto…” – nezinu kā citiem, bet man Mac App Store visas iepriekš esošās programmas jau rāda kā “installed”. Cilvēki laikam ir tendēti rakstīt par lietām, ko paši nav pārbaudījuši – kā krievu izteicienā: Ņe čital, no mņeņie imeju!

  • http://krizdabz.lv krizdabz

   Redzi, ja man App Store rāda, ka programmu jāpērk un tā jau ir uz datora, tad es uzskatu, ka kaut kas nedarbojas kā nākas un App Store neredz kas ir un kas nav uzstādīts: http://screencast.com/t/waGFw8S77

   • http://alx.f1.lv alx

    Man viņu gan rāda kā uzinstalētu. Droši vien tev vnk vēl iepriekšējā versija.

   • http://krizdabz.lv krizdabz

    Vai arī visa sāls meklējama ceļos kādos programma iegūta. Nevarētu teikt, ka pilnīgi visas programmas uz datora ir ar godīgu izcelsmi.

 • http://reinistraidas.lv/raksti/ mxz

  Domāju, ka iepriekš iegādāto aplikāciju retail versiju un virtuālo versiju nesavietojamība, par ko tu uztraucies, noteikti tiks kaut kā atrisināta. Katrā ziņā izstrādātāji nekad un nekādā veidā nepametīs tos, kas ir viņu produktus iegādājušies veikalā. Tas pats attiecas arī uz atbalstu. Gan jau ar laiku būs veids, kā App Store centralizēti redzēs un organizēs aplikācijas. Arī tās, kas ir nopirktas retail un kam ir īpaši licencēšanas noteikumi (visādi Adobe, utt.)

  Kas par muļķībām par programmām, kas nevar izmantot root? Aplikācija pati prasa pēc tavas paroles, ja tai ir nepieciešama pieeja pie attiecīgajiem resursiem. Es vakar novilku testam kaut kādu produktivitātes appu. Uzreiz paprasīja paroli, ielika sistēmās vidē visus savus integrējamos niekus un tā tālāk.

  Kapēc nevar būt demo versijas? App Store patreiz ir PILNS ar demo versijām. Gandrīz katrai spēlei ir Lite versija, kas principā ir pilnās spēles ierobežota versija. Aplikācijā ir links uz pilno (maksas) spēli vai aplikāciju. Vai uz Mac App Store attiektos citi noteikumi? Protams, nekādas Beta versijas nav un nebūs.

  Kapēc domā, ka pazudīs saikne starp lietotāju un izstrādātāju? Katras aplikācijas lapā iekš App Store ir links uz izstrādātāju lapu, kur parasti ir kontakti un info. Es vairākas reizes esmu ar e-pastu sazinājies ar dažādiem aplikāciju izstrādātājiem, lai paziņotu par problēmām, kaut ko ieteiktu vai pajautātu pēc atbalsta. Esmu saņēmis atbildes. Viss notiek tāpat, kā agrāk.

  Par kontroli ir jautājums, kas noteikti izraisīs vēl daudz diskusijas, kaut gan diskusijas sakne ir veca kā pasaule. Open VS Closed. No vienas puses, atvērtas sistēmas tiek piegānītas, kvalitāte nevar tikt garantēta. Klasisks piemērs par PC industriju. Izstrādātājam ir jāgarantē, ka aplikācija vienlīdz labi darbosies uz miljons dažādām dzelžu konfigurācijām. Tas nav iespējams. Tā ir vide, kur problēmām un kļūdām ir viegli rasties.

  Protams, Apple ir diktatūra. Kvalitātes kontrole, utt. Ļauni nacisti. Bet tajā pat laikā paskaties uz viņu pārdošanas apjomiem, klientu apmierinātību, lojalitāti, kultu, haipu un visu pārējo. Produkts ir labs un galvas tiesu labāks par jebkuru citu “atvērto” produktu. Tieši ar savu nacistisko kvalitātes kontroli.

 • http://ojars.kapteinis.lv #17E1E3

  Johaidī, ko darīs fotošopisti, brīdī, ka Apple ļaus instalēt programmas tikai caur savu storu?

  Ja nopietni, tad salīdzinājums ar ubuntu un citiem debian veidīgajiem, nebija vietā, jo tur var mainīt repositorijus, līdz ar to kontroles no augšas nav.