Ubuntu 10.10 (Maverick Meerkat) ir klāt

Hands-on with Ubuntu’s new Unity netbook shellSome time ago a group of hyper-intelligent pan dimensional beings decided to finally answer the great question of Life, The Universe and Everything. To this end, a small band of these Debians built an incredibly powerful distribution, Ubuntu. After this great computer programme had run (a very quick 3 million minutes…or 6 years) the answer was announced. The Ultimate answer to Life, the Universe and Everything is…42, and in its’ purest form 101010. Which suggests that what you really need to know is ‘What was the Question?’. The great distribution kindly pointed out that what the problem really was that no-one knew the question. Accordingly, the distribution designed a set of successors, marked by a circle of friends…to ultimately bring Unity to all things living…Ubuntu 10.10, to find the question to the ultimate answer.

Avots: Robbie Williamson (Ubuntu)

Ar šādiem lieliskiem un pozitīva humora caurvītiem vārdiem tika paziņots par jaunākās un lieliskākās operētājsistēmas Ubuntu 10.10 (Maverick Meerkat) izlaišanu. Es būšu pavisam atklāts un pateikšu, ka ikdienā nelietoju Ubuntu Linux, taču tik un tā uzskatu to par ļoti nozīmīgu projektu, kas pirms sešiem gadiem aizsākts joprojām turpina nest Linux vārdu pasaulē. Un jāsaka, ka Canonical (kompānija, kas veido Ubuntu Linux) ir ļoti spēcīgi attīstījuši šo distributīvu un pēdējos gados tas ir kļuvis saprotams un lietojams arī “parastam” mājas lietotājam. Gīkiem un IT guru vienmēr būs tehnoloģijas ap kurām ņemties, bet vienkāršiem lietotājiem vajag sistēmu, kas darbojas un spēj palīdzēt viņiem veikt ikdienišķas darbības. Tehnoloģijām ir jāstrādā cilvēku labā! Un es uzskatu, ka šobrīd Ubuntu Linux ir sasniedzis augstu lietojamības pakāpi. Es pat apsveru domu mājās māmiņas datoram uzlikt šo operētājsistēmu un paraudzīties cik veiksmīga būs sadarbība.

Ubuntu 10.10 jaunumi

Ubuntu 10.10 salīdzinot ar savu priekšgājēju ir piedzīvojis daudzas izmaiņas no kurām nozīmīgākās: uzlabots uzstādīšanas vednis, uzlabots Ubuntu Software Center, jauns Ubuntu fontu tips un netbukiem paredzētajai Ubuntu Netbook Edition lietotāja saskarne tagad ir Unity. Ubuntu 10.10 laidiena piezīmes (release notes) plašāk lasi šeit. Par Ubuntu 10.10 Desktop versijas iespējām plašāk lasi šeit.

Uzlabots uzstādīšanas vednis

Jauno Ubuntu versiju uzstādīt nu ir kļuvis vēl vienkāršāk. Sen ir pagājuši tie laiki, kad Linux tika uzstādīti buroties cauri komandrindām vai ne īsti saprotamām teksta saskarnēm. Ubuntu 10.10 vienkāršības ziņā var pat salīdzināt ar Windows 7 uzstādīšanas vedni. Starp citu, tu vari uzstādīt Ubuntu arī no Windows sistēmas. Vakar pamēģināju virtuāli uzstādīt jauno Ubuntu un ievēroju, ka uzstādīšanas vednis nav līdz galam nolatviskots. Saprotu, ka mūsu zēni un meitenes vēl nav paspējuši to paveikt un ceru, ka tas tik izdarīts tuvākajā laikā. Tad šajā posmā īsti nebūs kur piesieties.

Ubuntu 10.10 uzstādīšanas vednis

Uzlabots Ubuntu Software Center

Otra lieta, kas ir ļoti svarīga jebkurai operētājsistēmai – programmas un to uzstādīšana. Ja pirms daudziem gadiem programmu uzstādīšana Linux sistēmās bija uzdevums, kas nav pa spēkam vidusmēra datorlietotājam, tad šodien tas ir tik vienkāršs kā “Izvēlamies, ko instalēt un uzstādam programmu!”. Jā, protams, ir arī sava burvība mācīties un dzenāt rokā vajadzīgās pakotnes, tomēr vidusmēra lietotājs (kādu ir vairums) vēlas visu kliki-kliki vienkārši. Software Center parāda jaunākās un arī populārākās programmas. Tāpat Canonical ir uzsākuši testēt programmu tirdzniecības sistēmu, tātad nākotnē varēs iegādāties programmas priekš Ubuntu Linux.

Ubuntu 10.10 Software Center

Ubuntu One mākoņserviss

Tāpat kā citas operētājsistēmas, arī Ubuntu ir pasākuši izmantot mākoņservisus un Ubuntu One piedāvā kontaktu, piezīmju, attēlu, mūzikas un citu datu sinhronizāciju un pieejamību neatkarīgi no atrašanās vietas un ierīces. Mākoņservisa pamatpakalpojums ir bez maksas (2 Gb vieta) un pieejams no dažādām platformām (arī iPhone un Android telefoniem). Tagad Ubuntu ir arī savs mūzikas veikals, kurā iegādāto mūziku var straumēt uz mūsu iPhone vai Android telefoniem (izmantojot Ubuntu One sinhronizācijas servisu). Mūzikas sinhronizācija gan ir maksas pakalpojums: 3.99$ mēnesī. Vairāk par to lasam Ubuntu One servisa mājaslapā.

Ubuntu One mākoņserviss

Ubuntu Netbook versija ar Unity saskarni

Ubuntu Netbook versija (lasi par plašāk) ir paredzēta netbukiem un tamlīdzīgiem mazajiem datoriem. Tā ir īpaši optimizēta, lai pēc iespējas labāk darbotos uz mazāk jaudīgām ierīcēm, kas aprīkotas ar nelieliem ekrāniem. Unity lietotāja saskarne padara šādu ierīču izmantošanu ērtāku, jo viens no tās uzlabojumiem ir vertikālais programmu palaidējs.

Ubuntu Netbook versija ar Unity saskarni

Lejupielādē Ubuntu 10.10 (Maverick Meerkat)

Veidojot šo ierakstu es aizdomājos vai man šobrīd saimniecībā ir pieejams kāds brīvs dators uz kura uzstādīt jauno Ubuntu un pamēģināt kādu laiku palietot. Tā visdrīzāk ir utopiska ideja (nemīlu mētāties no datora uz datoru), taču es patiešām gribu kādu brīdi pastrādāt ar jauno OS un izgaršot brīvības garšu, ja to tā var nosaukt. Jācer, ka jaunākā Ubuntu versija atbalsta gana daudz aparatūras, kas mūžīgi mūžos ir bijusi viena no Linux skumjajām pusēm (kaut pats Linux ne vienmēr pie tā vainīgs). Kā liels pluss ir arī dažādu sociālo servisu integrācija operētājsistēmā – ja jau niekojam savu dzīvi, tad daram to ērti!

Linux Centrs aicina uz kopā sanākšanu

Starp citu, Linux Centrs šajā nedēļas nogalē 15. oktobrī par godu jauniznākušajam Ubuntu rīko semināru. Semināra vieta ir Linux Centra laboratorija (kā atrast). Sākums – 16:30. Būs nelieli referāti par jaunumiem Desktop un Server versijās, vēlāk – diskusijas. Pasākums ir plānots uz 2 stundām. Tā, ka, ja ir brīvs laiks, iesaku apmeklēt šo pasākumu – lieliska iespēja satikt citus entuziastus un jomas speciālistus.

Papildus lasāmviela:

 • Pēteris Krišjānis

  Varbūt kļūdīšos, bet vai Ubuntu One Music Store pagaidām nav vienīgais tiešsaistes mūzikas veikals, kur var iegādāties ‘Rietumu estrādes pagrimušo mūziku’? :) Starp citu, viņi ļoti aktīvi papildina tā veikala plauktus – daudziem māksliniekiem sāk parādīties visi diski, ne tikai izlases, utt. utjpr.

  • http://krizdabz.lv krizdabz

   Par Linux lietām Tu būsi vairāk zinošs nekā es tāpēc klausīšu uz vārda :)

  • Ingus

   Liekas, ka ir. Vismaz tas ir vienīgais, kurā es esmu pircis mūziku.

 • http://dagrevis.lv/ daGrevis

  Priecē, ka viss attīstās un notiek! Pats arī domāju pavisam migrēt uz Linux’u! =)

 • http://wieshka.lv Wieshka

  Nu ja man būtu mazs Netbooks, es pat nedomājot liktu virsu Linux, vienīgi vēl apdomātos vai Ubuntu, bet visticamāk kā jā :)

  Manā skatījumā tik 10.10 ir samgi par agru likt virsū, jo tas pats 10.04 ir tikai teorētiski stable jeb LTS versija vēl nav gatava … principā pārliku uz pāris kastēm tikai interface dēļ, jo pats iekdienā lietoju MAC Book, so 10.04 bija tuvāks tam.

  Par Tevis pieminēto socializēšanos uz Linux: esmu pāris reizies ietvītojis tikai no Terminal :)

 • Jancis

  Pārliku 10.04 vietā, šķiet ka kustas ātrāk. Patīk jaunie fonti. Esmu apmierināts ;) Starp citu, piezīme par Ubuntu One sinhronizāciju – viņi testē windows klientu arī.
  Laikam tādeļ ka lietoju to [UbuntuOne] no agrajiem laikiem, līdz nāk kaut kāda neredzama bagāža un sinhronizācijas laikā tas noēd procesoru tā ka vienkārši nogalinu procesu. Besī un dēļ tā vien pagaidām turpinu lietot dropbox’u.

 • Jancis

  starp citu, foršs apraksts :)

 • http://deep-z.808.lv deep-z

  Jauki. Bet kaitina, ka GNOME stāv uz vietas jau tik ilgi… Par GNOME 3 tika dziedātas visādas dziesmas, bet nu atkal skatos, ka ir pārbīdīta schedule uz priekšu. Vismaz tad būtu pakaitinājuši cilvēkus ar kaut kādiem skrīniem, bet vot pilnīgi nekā – tik vien cik mockupi kaut kādi klīst pa netu.

  Vot jaunais Kubuntu 10.10 ir itin smuks. Džeki beidzot ir piem. Software Manageri sakārtojuši: http://808.lv/_ftp/software_manager.pnghttp://808.lv/_ftp/software_manager1.png
  Tāpat arī vēl kaudze ar citām izmaiņām. Būs laiks, vajadzēs piesēsties un uzcept kādu reviewiņu.

 • http://deep-z.808.lv deep-z

  Ok, atzīšos, ka nebiju kādu laiku lūrējis tīklā – demo ir un ir pat būtībā kaut kāda versija uzliekama. Vajadzēs kaut kad paspēlēties acīmredzot. Bet nu anyway KDE man kaut kā pēdējā gada laikā ir iepaticies vairāk. :)

  • http://krizdabz.lv krizdabz

   Saprotu, ka nix cilvēki pa lielam dalās Gnome vai KDE cienītājos un es kaut kā nekad neesmu īsti spējis pieņemt KDE. Pārāk Windowsiska man tā vide izskatās. Bet es arī neesmu advancēts Linux lietotājs, lai spētu novērtēt kaut kādas nianses, kurās KDE > Gnome. Savukārt, Gnome man vienmēr ir patikusi sava piemīlīgā noapaļotā paskata dēļ. Tāds gaumes jautājums laikam sanāk.

   • http://deep-z.808.lv deep-z

    Vot windowsiska točna KDE vide nav. Drīzāk uz OSX velk pēdējā laikā (kopš 4.5.*) vairāk. Man arī patīk, ka es jebko varu kustomizēt kā vēlos (izskats, pati sistēma). Sākot ar paneļiem, dekorācijām un beidzot ar jebkurām ikonām. Vot es piem. nesaprotu, kapēc GNOMEi settingi ir izmētāti pa 2 meņučiem, kad to var sagrupēt šādi http://808.lv/_ftp/settings.pnghttp://808.lv/_ftp/settings1.png ?

    Kapēc es GNOMEi (tagad jaunajai versijai varbūt tas ir maināms normālā veidā, lai gan stipri par to šaubos) nevaru kustomizēt titlebar close/min/max pogu atrašanās vietu/izvietojumu? Vot kopš kaut kādas tur Ubuntu versijas jamie pēkšņi ir kreisajā pusē, nevis kā ierasts – labajā. Opcijās nekur nav – jāver gconf editors un jābakstās pa turieni.
    Resp, ir baigi daudz piemēru, kapēc GNOME viegli sāka besīt… KDE man arī sākumā likās patizls, bet kaut kā vienu nedēļu pie viņa nosēdēju un iepatikās. Un runājot par tiem pašiem noapaļotajiem stiliem – tādu tēmu ir kaudze + arī tēmu (ikonu utml. lietu) instalācija ir super: http://808.lv/_ftp/themes.png .. http://808.lv/_ftp/themes1.png .. http://808.lv/_ftp/themes2.png … kaut kādi visādi sīkumi, kā piemēram fontu instalācija arī ir supereasy – vienkārši uz fonta vai vairākiem ar otru peles taustiņu un izvēlies install, atbildi uz jautājumu, vai instalēt system-wide vai tikai tavam jūzerim un OK.
    Tādu visādu patīkamu sīkumu un tūnējamu knifu ir vesela čupa + ar katru jaunu versiju vai apdeitu, klāt nāk kaut kas jauns, tiek uzlabots interfeiss utt. Tobiš, džeki tā nopietni bīda savu projektu un tas man patīk, + es arī šeit neredzu tendenci sapist esošo interfeisu līdz tādam ārprātam kā tas izskatās ir noticis GNOME3 jaunajā shellā: http://vimeo.com/5355916 … come on, veči :D … Šis vēl ir daudz maz pieņemami: http://www.youtube.com/watch?v=jji3AQh7bao … taču mani gan jau visai ātri nokaitinātu tas, ka pie katra saucamā start menu uzspiediena, man viss desktops staipītos / zūmotos ārā-iekšā. Ok, pieļauju, ka to gan jau var konfigot, bet nu .. pirmās emocijas ir tās svarīgākās imho.

 • Jancis

  ienīstu kde. vairākkārt esmu mēģinājis strādāt, jau kopš 2.kautkas versijas.. bet nevaru. gnome stagnē, bet tā ir tāda mājīgāka.

  • http://deep-z.808.lv deep-z

   2. versija… fūūūūūū…. arī 3. bija stipri vien pretīga. 4.5 imho ir pat ļoti ok. Bet nu kā saka – katram savs. Un arī par to mājīgumu kaut kur var piekrist. Vobšem jāgaida GNOME3 un tad jau manīs ;) …

 • IvarioLV

  Kāda ir mana pieredze no šī gada informātikas, pats Ubuntu (laikam 10.04.) šķiet sakarīgs.
  Taču OpenOffice noformatēt tekstu bija ĀRPRĀTS.

  • http://deep-z.808.lv deep-z

   Iečeko tātad 10.10. OpenOffice pa lielam ir OK, ja vien nav baigi pierasts pie MSOffice. Starp citu – re kur ir vēl viena alternatīva parādījusies: http://www.documentfoundation.org/download/ … vēl neesmu ievērtējis gan, bet varbūt ir vērts.

  • http://deep-z.808.lv deep-z

   Respektīvi tie ir tie paši čaļi, bet kas zin, varbūt ir lietojamāks.

  • http://portativaisdators.lv portatīvais dators

   manuprāt docs.google.com piedāvā itin labu alternatīvu OpenOffice, turklāt ērti darboties vairākiem cilvēkiem pie viena dokumenta un nav jātup vienā “telpā”