Universāls lādētājs mobilajiem telefoniem? Jau nākamgad?

micro-USBOma Malika blogā šodien izlasīju kādu varbūt ne īpaši skaļu, tomēr ļoti praktiski noderīgu ziņu. Proti, Eiropas Komisija aicina mobilo tehnoloģiju industrijas flagmaņus (kā ražotājus, tā tīklu operatorus) izstrādāt un piedāvāt Eiropas Savienības klientiem vienotu mobilo tālruņu lādētāju standartu. Galvenie mobilo telefonu ražotāji (Apple (!!!), LG, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion (RIM), Samsung, Sony Ericsson un Texas Instruments) ir vienojušies saskaņot ES lietotos lādētājus. Saprašanās memorandā (SM), kas šodien tika iesniegts Komisijai, nozare apņemas nodrošināt lādētāju savietojamību, izmantojot micro-USB savienojumu. Pirmā jauno savstarpēji savietojamo mobilo telefonu paaudze ES tirgū nonāks 2010. gadā.

Viens no galvenajiem Eiropas Komisijas aicinājuma mērķiem ir atvieglot patērētāju dzīvi, kā arī rūpes par apkārtējo vidi, jo ik gadu mainot mobilos telefonus, aktritumos tiek izmesti tūkstošiem lādētāju.

Tomēr Nokia nav gatava jau no nākamā gada pāriet tikai uz universālo lādētāju tāpēc noteiktā pārejas periodā saviem produktiem līdzi dos gan parastos lādētājus, gan universālos. Pieņemu, ka ar laiku mobilie telefoni tiks tirgoti bez lādētājiem vispār, jo tikai tā būs iespējams nopienti samazināt vides piesārņojumu ar vecajiem lādētājiem. Kas interesanti, arī Apple piedalās šajā pasākumā un не выпендривается kā parasti.

Personīgi man šis ir patīkams jaunums, jo ir bijis gana daudz momentu, kad ir vajadzība uzlādēt telefonu, bet to nav iespējams izdarīt, jo esi aizmirsis savu lādētāju mājās un ofisā visiem ir citu ražotāju produkti, kas neder. Un tāpat uz doto brīdi pareiza ir izvēle par labu tieši micro-USB standartam, jo liela daļa jauno mobilo telefonu ir tieši smārtfoni ar datu pārraides iespējām un tiem jau ir pieejami šādas pieslēgvietas. Tāpat pieaugot mobilo telefonu kā mazu datoru nozīmei, tas nozīmē, ka tie izlādējas ātrāk (nav vairs tie laiki, kad ar telefonu var apkārt nostaigāt nedēļu līdz kārtējai uzlādei) un jālādē vai ik pārdienas. Tā ir, mani dārgie iPhone lietotāji? :) Tagad (cik noprotu) atliks pieslēgt kaut vai pie kompja (kas tāpat ik dienas blakus) un varēsim uzlādēt savu cienīto kabatas skaitļojami zvanošo ierīci.

 • http://obsidian7.wordpress.com/ Obsidian

  Patika rindiņa “arī Apple piedalās šajā pasākumā un не выпендривается kā parasti.” :D
  Būtu jau labi, bet gan jau pēc laika radīsies pirmie ‘bet’ , ‘tomēr’ utt…

 • http://www.misc.lv/ binary

  USB mobilajos ir laba lieta, tiesa – nezinu, vai micro ir tas labākais risinājums. Pašam jau labu laiku ir HTC truba ar mini usb – skaitās gan kaut kāda usb modifikācaija, bet pie PC slēdzas ar visparastāko usb->miniusb vadu, lādēšana notiek caur to pašu “usb” (vai nu no lādētāja, vai nu no PC – telefonam kaut kā gandrīz vienalga). Godīgi sakot – es pat varētu iztikt pavisam bez “parastā” lādētāja (neatceros, kad pēdējo reizi to izmantoju) – ikdienā tomēr PC ir tuvumā un usb vadi arī uz galda vai kur tuvumā mētājas :) Tiesa, auto lādētājs gan ir noderīga manta.

 • http://krizdabz.lv krizdabz

  Ha, un kāpēc man likās, ka mini un micro USB ir viens un tas pats. Izrādās, ka nav gan: http://www.intomobile.com/photos/uncategorized/2007/05/27/motorola_razr2_v8img_3995.jpg

 • http://www.misc.lv/ binary

  Iz wiki – The Mini-A and Mini-B plugs are approximately 3 by 7 mm, while the Micro plugs have a similar width but approximately half the thickness, enabling their integration into thinner portable devices.

  Micro imho ir daudz mazāk izplatīts, kā arī ar micro varētu būt problēmas, ja ražotājam gribas kaut kādu papildus funkcionalitāti pielikt. Teiksim, tam pašam HTC ir “11-pin ExtUSB™” (piemēram, HTC Diamond – http://www.htc.com/europe/product/touchdiamond/specification.html) – reāli tas ir viens konnektors, kurā der USB vads (savienošana ar PC, lādēšana), bet ar 11 piniem (negribu sameloties, bet mini usb defaultā ir 5 pini, ja nemaldos – tb 4 pini + ground). Tas dod iespēju 1 konnektorā pievienot, piemēram, iespēju pieslēgt headphones + mikrofonu ar vienkāršu (lasīt: lētu) pāreju tā vietā, lai laistu tādus datus caur USB un taisītu sarežģītākas pārejas. Micro USB gadījumā tomēr papildus pinus (līdz ar to – ne defaultu funkcionalitāti) būtu daudz grūtāk pielikt…

 • http://krizdabz.lv krizdabz

  Paldies par izsmeļošo atbildi, Andrej! :)

 • juris

  universaalais laadeetaajs ir liels bonuss un ja tas ir usb tad nevajadzees papildus iipasho nokijas vai samsunga kabeli lai taisiitu adreshu beckupu.

  tachu nepiekritiishu – “nav vairs tie laiki, kad ar telefonu var apkārt nostaigāt nedēļu līdz kārtējai uzlādei”. Lielaakaa dalja cilveeku tomeer lieto parastos telefonus un ar smaartfoniem aizraujas tikai upperklaas – parastais cilveeks veelarvien naudu izmanto makeniit lietderiigaak, nevar 1 algu atdot par telefonu vai arii maksaat 25 vai 50 ls ik meenesi par telefonu – to var atlauties tikai “zelta paaudze” nevis lielaakaa dalja lietotaaju

 • http://krizdabz.lv krizdabz

  Juri, laikam Tev tomēr taisnība. Apprasīju ofisa meitenēm cik ilgi viņu telefoni izdzīvo ar vienu uzlādi. Vidēji statistiskā atbilde – 4 dienas, kas ir gana daudz. Rakstot šo ierakstu es vairāk domāju par smārtfoniem, aifoniem utt., kas “tur” skarbas dažas dienas.

 • http://www.misc.lv binary

  Nu “smārtfonu” lietošanas ilgums arī ir stipri individuāla lieta. Es pat īsti nezinu, cik bieži savējo lādēju – varētu būt ~reizi nedēļā vai pat retāk. Ikdienā lietoju g.k. modinātāju, piezīmes / atgādinājumus, sms, reizēm zvanus. Citas lietas (gps, mūzika) gan arī vajag, taču samērā reti, līdz ar to ikdienā baterija izlādējas diezgan lēni. Domāju, ka firmwares nomaiņa (uz ne tik smagu / pārbāztu ar nevajadzīgām lietām) arī varētu dot pozitīvu efektu. Zināma ietekme ir arī tīkla pārklājumam – savulaik ievēroju, ka kad mājās parādījās 3G tīkls (GSM vietā), tad baterija uzreiz daudz ilgāk sāka turēt. Arī telefonu specenēs minētajos skaitļos (ja tie ir minēti) tas ir labi manāms – piemēram, HTC Hero (http://www.htc.com/europe/product/hero/specification.html) standby laiks GSM gadījumā ir 440h, WCDMA gadījumā – 750h – tas ir ~70% ilgāk stand by režīmā vien dēļ tā, ka atrodies vietā ar 3G pārklājumu.