Iznākusi Opera 9.5, Mozilla Firefox 3.0 jau 17. jūnijā

Šorīt klausoties fantastiskā tehnoloģiju podkāsta Radio-T deviņdesmito epizodi, uzzināju, ka pavisam nesen (preses relīze norāda, ka 12. jūnijā) ir iznākusi populārā tīmekļa pārlūka Opera jaunā versija ar numuru 9.5. Es domāju, ka šis notikums vairs nav nekāds jaunums Operas lietotājiem, taču man kā blakus nometnes (Firefox, you know) pārstāvim tā ir iespēja apskatīt kā sokas Operai.

Pie jaunumiem kā jau visi un vienmēr uzsver – pārlūks ir kļuvis ātrāks gan ieslēdzoties, gan renderējot tīmekļa lapas. Diemžēl Opera lietoju reti un fragmentāri, tamdēļ nevaru salīdzināt ar iepriekšējām versijām, bet 9.5 izskatās fikss, tas nu ir jāatzīst. Kaut kādā ziņā interesanti tiek renderētas lapas un man liekas, ka burtiņi izskatās smuki un “mīksti”. Mozilla Firefox mazliet savādāk attēlo lapas. Interesanta man liekas arī Opera Link tehnoloģija (skatamies video prezentāciju), kas ļauj sinhronizēt grāmatzīmes starp dažādiem datoriem (un mobilajām iekārtām). Beidzot Opera arī pārbaudīt apskatāmās lapas pret dažādām lietotājiem kaitīgām programmām – Fraud Protection. Te gan jāpiezīmē, ka gan Mozilla Firefox, gan Microsoft Internet Explorer jau labu laiku nodrošina šādu aizsardzību. Par pārējiem jaunumiem un tehniskajām iespējām varam paši izlasīt Opera mājaslapā. Un man jau liekas, ka šobrīd populārākie tīmekļa pārlūki savā attīstībā iet kopā diezgan līdzīgu ceļu un nav tā, ka kāds no tiem pēkšņi izceltos ar kādu ūber novatorisku tehnoloģiju.

Lai arī daudzus gadus sevi droši varu dēvēt par Mozilla Firefox lietotāju un pat fanu, tomēr intereses pēc novilku arī jauno Operas versiju. Jāsaka uzreiz, ka iemēģināju Linux platformai paredzēto jaunās Operas versiju un visā visumā nezinu kur piesieties. Noderīga man šķita iespēja pārlūku nominimizēt uz systreju (emm, kā to vispār latviski pateikt?) Tāpt man ļoti patīk kā Opera tagad izskatās – ar savu tumšo tabu paskatu. Kā jau minēju iepriekš, darbojas ļoti fiksi un šīs pusstundas tīmekļa pārlūkošanas laikā vēl nav arī nokārusies un pagaidām neesmu arī novērojis tracinošo Firefox+Ubuntu vainu – kāršanos flash lapās. Vidēji 7 no 10 flash lapām man nokrešo Firefox un labāk nepaliek arī ar Firefox 3.0 RC2, kas man liek domāt, ka arī gala 3.0 versijā šī vaina netiks izlabota. Tikai Opera kaut kā dīvaini uzvedas iekš WordPress admina paneļa, teksta ievades formā spiežu Enter, lai sāktu rakstīt jaunā rindkopā, bet Opera aizburā mani uz raksta sākumu. Būs jāpapēta vai Opera tā uzvedas katrā formā, kas būtu pavisam neforši.

Ja jau aizsāku sarunu par Mozilla Firefox 3.0, tad nevaru nepateikt, ka arī šim pārlūkam gaidāma jauna versija un tā būs publiski pieejama jau pavisam drīz – 17. jūnijā. Par godu šim notikumam tiek rīkota arī Firefox 3 Download Day ar mērķi iekļūt Ginesa rekordu grāmatā uzstādot lejupielāžu rekordskaitu vienā dienā. Ejam uz Download Day lapu un piereģistrējam savu dalību kā arī piedalamies rekorda veidošanā jau pēc pāris dienām. Pagaidām par Firefox 3.0 neko vairāk nerakstīšu, pieņemu, ka kopā ar daudziem citiem entuziastiem kādu vārdiņu bildīšu jau otrdien, kad pārlūka jaunā versija oficiāli iznāks.

 • http://www.zuz.lv Taustiņklabeklis

  Nja, Opera man patīk, lietoju ilgu laiku. Nācās tomēr pāriet uz Firefox dažādu iemeslu dēļ. Bet kopumā – Opera strādāja ātrāk un gļukoja retāk (saisīts laikam ar to, ka datora resursus arī rij mazāk).

  Jaunais izskats Operai man nepatīk, tāds tumšs. Attiecīgi arī Firefox jaunais man netīk. Bet tas jau droši vien pieraduma jautājums. Kā arī, sakiet ko gibat, bet vizuālie noformējumi pielāgojas Vistas stilam.

 • http://www.datordizainers.lv Mfz

  Par izskatu es nesatrauktos, var pielāgot, atrast attiecīgu sev gaumei apmierinošu ādiņu gan operai, gan fire fox, piemēram, ja iepriekšējai versijai un arī šai wordpress administrācijas panelis kaut kā gļukaināk attēlojas. Operu arī vairākus gadus lietoju, bet tagad lietoju firefox, jo lapu izstrādātāji bieži nepievērš uzmanību operai, līdz ar to, lai lieki nesatrauktos, lietoju firefox, ka arī firefox tā izvelne ar spraudņiem daudz lielāka, lūk arī iemesli kāpēc pārgāju.

 • http://www.notepad.lv Samurajs

  Mjā – jaunā Opera ir OK, gan dizains, gan funkcijas!
  Systrejā (jeb indikatoru joslā latviski) gan līda arī iepriekšējā versija :)

  Es jau gan pamatā esmu FF lietotājs, bet nesūdzos, ka FF+Ubuntu flash lapās crashotu. Ļoti reti kas tāds gadās, arī Win vidē paretam crash mēdz būt.

 • n4

  Labak patika ieprieksejas versijas :(